Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Zakończył się remont grobowca rodziny Łaszczów!

Zakończył się remont grobowca rodziny Łaszczów!

Treść

Kolejny zabytek gorlickiego cmentarza parafialnego przeszedł gruntowną renowację. Mowa o grobowcu rodziny Łaszczów, w którym spoczął m.in. inż. Tomasz Łaszcz – pionier galicyjskiego przemysłu naftowego, wraz z rodziną. Remont był możliwy dzięki dotacji Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Miasta Gorlice, a także darczyńców wspierających coroczne zbiórki organizowane w okresie Święta Zmarłych.
Spotkanie w gabinecie Burmistrza
We wtorek, 29 listopada w gorlickim Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące zakończonej renowacji, w którym udział wzięli przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Sanoku Prezes Marek Hanus oraz Ewa Król.
Spotkanie przy grobowcu
Po spotkaniu w gabinecie burmistrza Rafała Kukli, w którym uczestniczyli także ks. Stanisław Kogut – Proboszcz Parafii p.w. Andrzeja Boboli w Gorlicach, Zdzisław Tohl – Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Andrzej Welc – Prezes Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z Okolicą, wszyscy goście wspólnie udali na Cmentarz Parafialny w Gorlicach.
Spotkanie w gabinecie
Podczas krótkiego spaceru obejrzeli odrestaurowany nagrobek oraz inne gorlickie zabytki, wcześniej poddane renowacji.
Fragment nagrobka
Grobowiec Łaszczów wykonany został w pod koniec XIX wieku w stylu neoklasycystycznym i posiada duże znaczenie historyczne i artystyczne. Jego remont pochłonął blisko 65 tysięcy złotych. Miasto Gorlice wsparło go dotacją w kwocie 30 tys. zł. Kolejne 30 tys. na ten cel przekazała Fundacja PGNiG. Pozostałe koszty pokryte zostały z funduszy Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego.
Oglądanie wyremontowanego nagrobka
Inż. Tomasz Łaszcz (1863-1938)
po ukończeniu Ecole des Mines w Liege i odbyciu praktyki zamieszkał w Gorlicach, gdzie objął kierownictwo kopalni naftowych S. Skrochowskiego w Siarach i Krygu. Był współwłaścicielem wielu spółek naftowych w okręgu gorlickim i borysławskim, organizatorem koncernu naftowego „Małopolska”, współwłaścicielem przedsiębiorstw dla głębokich wierceń, dyrektorem Towarzystwa dla handlu, przemysłu i rolnictwa w Gorlicach, w latach 1934-1936 Prezesem Związku Polskich Techników Wiertniczych i Naftowych w Borysławiu.
Spotkanie w gabinecie burmistrza